Pierwszy dzień wiosny za nami
Pierwszy dzień wiosny minął i robi się coraz bardziej kolorowo. Niektóre z tych kolorów tylko nam migają i znikają. Takimi barwnymi plamkami są motyle, które wyleciały z zimowych kryjówek. Jako pierwsze najczęściej pojawiają się cytrynki i można obserwować ich słoneczny taniec godowy.
Proszę klikać na zdjęcia i oglądać je w powiększeniu 🙂
Latolistek cytrynek
Budzą się także rusałki, które przespały zimę na strychach, w stodołach, w dziuplach.
Rusałka pokrzywnik
Rusałka ceik
Rusałka drzewoszek
Na skrajach lasów przemieszczają się stada malowniczych zięb. Są to wyłącznie osobniki męskie; po kilku dniach zjawi się i płeć żeńska. Panowie mają czas na ćwiczenie zalotnych treli.
Zięba
Dno lasu coraz bardziej niebieszczeje od przylaszczek. Dzieje się tak zwłaszcza w świetlistych, bezlistnych grądach; w lasach zacienionych, z domieszką drzew iglastych, roślin tych jest mniej i później zakwitają. Są pod ochroną, mimo, że mają w nazwie określenie „pospolita”; nazwy były nadawane w innych czasach 🙁 Masowe zrywanie przylaszczek powodowało, że rzadko rozmnażały się płciowo – za pomocą nasion, a częściej wegetatywnie – poprzez podziemne kłącza. Takie zjawisko mogło doprowadzić do degeneracji gatunku.
Przylaszczka pospolita
W marcowym słońcu błyszczą darnie mchów. Widać brunatne puszki zarodnikowe. Ich wieczka mają długie, fantazyjne dzióbki.
Widłoząb miotlasty
Na brzegach leśnych dróg nadal kwitną subtelne, niepozorne krzaczki.
Wawrzynek wilczełyko
Gdyby nie było zimy, czy tak bardzo cieszylibyśmy z wiosny i szukali jej kolorów ?
2 komentarze - Pierwszy dzień wiosny za nami
Komentarze zostały wyłączone.
Super Ależ ja się dowiaduję ciekawych rzeczy choć z założenia powinnam znać,:) . Jestem pod urokiem spacerów z Panią Przewodnik i wiosny . Pozdrawiam ciepło 🌝
Wiosna zawsze jest urokliwa 🙂 Dużo słońca Aniu 🙂