Ptaki przylatujące na zimę

kwiczoł

Nie trzeba chodzić leśnymi ścieżkami, żeby obserwować zimowy ptasi świat. Przez kilka dni oglądałam zmagania kwiczołów z oblodzonymi owocami jarzębiny. Kwiczoły przylatują do nas ze Skandynawii i penetrują okolicę w poszukiwaniu pożywienia, zwłaszcza uwielbianych jarzębin. Ptaków było kilka i systematycznie okupowały pobliskie drzewo jarzębinowe. Gdy zostało już tylko jedno baldachogrono zjawiał się także tylko jeden, za to bardzo uparty, osobnik. Wyczyniał niesamowite akrobacje, ale dopiął swego – połknął wszystkie smakowite owoce, co do jednego.

Oto i mój bohater błyskający czujnym okiem …

Kwiczoł

Kwiczoł czytaj dalej

Pada śnieg

zimowy las

Dzień był pochmurny i prawie monochromatyczny. Śnieg prószył i przestawał, i sytuacja powtarzała się w kółko. Las został zasypany śniegiem. Szczególnie odczuły to klony jesionolistne. Silne wiatry i śniegi powaliły niektóre drzewa i połamały korony innym. Wyglądało to bardzo malowniczo, ale klony raczej zachwycone tym faktem nie były.

Klony jesionolistne

Klony jesionolistne

czytaj dalej

Zimowy las pełen kolorów

Bór bagienny

W minionym tygodniu bywały i słoneczne, i pochmurne dni. W jedno ze słonecznych popołudni wybrałam się do swojego grzybowego zakątka.  Po drodze bacznie obserwowałam mijane przydomowe zadrzewienia, poszukując śladów ptasiej obecności. Na krzaku pęcherznicy kalinolistnej żerowała para gili: samiczka i samczyk. Ptaki te od lat objadają się nasionami tej rośliny. Przylatują najczęściej w styczniu, w kilkuosobowych stadach i są obecne do chwili ogołocenia gałązek z większości swoich przysmaków. Zbierają je nawet z ziemi.

Gile

Gile czytaj dalej