Budowanie i gniazdowanie

Budowanie i gniazdowanie już rozpoczęte. U większości ptaków okres ten przypada właśnie na kwiecień.

Sikora modra, podobnie jak reszta sikor, gnieździ się najczęściej w dziupli. Tam buduje gniazdo na bazie mchu. Ptasia kruszynka dzielnie transportuje surowiec.

Sikora modra (modraszka)

sikora modra

Sikora uboga także ma już mieszkanie dla swojej rodziny – skorzystała ze starej dziupli.

Sikora uboga

sikora uboga

sikora uboga

Szpaki najczęściej widzimy gniazdujące w budkach lęgowych lub pod dachami budynków. Są one jednak dziuplakami i część ptaków pozostała wierna tej tradycji. Także korzystają z istniejących już dziupli.

Szpak

szpak

szpak

Prawdziwym pracusiem jest za to dzięcioł duży – co roku wykuwa nowe lokum. To jego stare domostwa wykorzystują m. in. sikory, szpaki, sowy, gołębie siniaki, nietoperze oraz  inne gatunki ptaków i ssaków.

Dzięcioł duży

dzięcioł duży

dzięcioł duży

Fotografując ostatnio soczystą zieleń …

jarzębina

… usłyszałam nerwowe ćwierkanie. Na wprost siebie zobaczyłam ziębę z materiałem budulcowym w dziobie. Przeskakiwała z gałęzi na gałąź, ale nie odfruwała; trawki i piórka także twardo dzierżyła w dzióbku.

Zięba

zięba

zięba

Domyśliłam się, że w pobliżu jest gniazdo. I faktycznie było – w rozwidleniu gałęzi niewielkiego drzewa znajdował się misterny koszyczek. Został wykonany z mchów, porostów, suchych traw i pajęczyn; boki były ozdobione kawałkami brzozowej kory. Ptak był wyraźnie zdenerwowany moją obecnością, więc szybko zrobiłam zdjęcie i odeszłam.

gniazdo zięby

Kilka lat wcześniej sfotografowałam, w innym miejscu tej samej leśnej dróżki, ziębę siedzącą na gnieździe – oczywiście długim obiektywem, z daleka.

gniazdo zięby

Nieco później, po majowej ulewie, połączonej z wichurą, na ziemi leżały szczątki gniazda i jajek.

Mam nadzieję, że obecny lęg zakończy się sukcesem. A swoją drogą historia nieco się powtarza – czyżby to była ta sama ptasia mama albo jej jakaś pra-pra-prawnuczka?

Na pograniczu lasu i wody także wre gorączkowa praca. Niewielki czyżyk (dwie trzecie wróbla) z pasją walczy z pałką wodną. Zdobyty puch roślinny posłuży do wykonania miękkiego materaca w gnieździe.

Czyżyk

czyżyk

czyżyk

czyżyk

Wiosna dla ptaków to nie tylko miłosne trele, ale i ciężka harówka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *