Las wiosną
Dno lasu nadal jest niebieskie od przylaszczek, które powoli przekwitają. W suchych, nasłonecznionych borach można spotkać bardzo rzadkie i piękne sasanki. Każda z nich wygląda jak egzotyczna i tajemnicza elegantka opatulona srebrzystym boa 🙂
Sasanka otwarta
Oryginalne są także miodunki – ich kwiaty początkowo są czerwone, a potem stają się coraz bardziej fioletowe.
Miodunka ćma
Rośliny o żółtych kwiatach rozjaśniają ciemny las i jego trawiaste obrzeża.
Złoć żółta
Śledziennica skrętolistna i rusałka pokrzywnik
Podbiał pospolity
Tłumy owadów zlatują się do kwitnących wierzb iw. Te typowo leśne wierzby produkują olbrzymie ilości pożywienia. Kwitnące kotki męskie, zwane popularnie baziami – rosnące wyłącznie na drzewach lub krzewach męskich – wytwarzają posilny pyłek i nektar. Długie i zielone kotki żeńskie, rosnące na innych drzewach, kuszą jedynie smakowitym, ale także bardzo kalorycznym, nektarem. Dla obudzonych i głodnych motyli oraz całego owadziego drobiazgu jest to prawdziwy zastrzyk energii.
Wierzba iwa i jej kotki męskie
Rusałka żałobnik
Latolistek cytrynek
Rusałka pawik
Torfowiska wysokie oraz bory bagienne ozdobione są kwitnącymi, złocistymi kępami.
Wełnianka pochwowata
Na leśnych ścieżkach króluje niepozorna roślina, także rosnąca w kępach, o owłosionych łodygach i liściach oraz brunatnych kwiatach.
Kosmatka owłosiona
Podtopione łąki penetrują bociany, które wreszcie wróciły ze swoich afrykańskich zimowisk. Ich czerwone dzioby promienieją w słońcu 🙂
Bocian biały
Niektóre ptaki poważnie myślą o założeniu rodziny.
Kowaliki
W lesie słychać furkot skrzydeł i ptasie koncerty. Słuchamy je i podziwiamy. Ptaki nie śpiewają jednak wyłącznie z wiosennej radości. Informują osobniki swojego gatunku, że dane terytorium jest już zajęte i że ich właściciel będzie go bronił dziobem i pazurami. Śpiew jest także miłosną serenadą dla tej drugiej, czasami jeszcze poszukiwanej, połówki.