Jesienne zadziwienia

Jesień to czas przelotów. I czasami są widoczne malownicze ptasie przystanki, jak chociażby to „szpacze drzewo” 🙂

szpaki, ptasie migracje

Wędrowcy rozluźniają mięśnie i znowu lecą dalej.

szpaki, ptasie migracje

Na krzaku wierzby przycupnęła dzierzba srokosz. Jej pożywienie – drobne ptaki, gryzonie – pozostają na zimę, więc i ona nie musi emigrować „za chlebem”.

Po lewej stronie zdjęcia widać czatujące na mnie, niedaleko aparatu, krwiopijne bestie 😉 Samice komarów muszą najeść się przed zimą. Prześpią zimowe chłody w piwniczkach lub podobnych zakamarkach. Ich odwłoki będą wypełnione zapłodnionymi jajami. Obudzi je wiosenne ciepło i od razu polecą w stronę zbiornika wodnego, by złożyć na jego powierzchni zawiązki nowego życia.

dzierzba srokosz

W przedwieczornych promieniach słońca wygrzewa się samiczka potrzosa. Czy już jest w trakcie wędrówki?

potrzos samica

Uważnie obserwuje otoczenie. A ja podziwiam ją w niskim kontrowym oświetleniu 🙂

potrzos samica

A na nadrzecznych łąkach zakwitają rośliny mające swoje apogeum kwitnienia w czerwcu; tu i ówdzie pojedyncze okazy.  Jakby jesień przypominała, że lato ze swoim bogactwem kwiatów właśnie przeminęło.

Rdest wężownik

rdest wężownik

Kaczeniec, knieć błotna

Kaczeniec, knieć błotna

Firletka poszarpana

firletka poszarpana

Z kolei w lesie zakwitło takie oto cudeńko 🙂

Zawilec gajowy

Zawilec gajowy

Kruk cały czas mnie śledzi i sprawdza, czy czegoś nie knuję 😉 ; może podejrzewa, że zdobędę jakiś białkowy łup i coś mu skapnie. Nigdy nie leci bezpośrednio nade mną, zawsze jakimś poboczem. Pokarm ma bardzo urozmaicony i nie musi zamartwiać się odlotem.

kruk

W diecie jego krewniaków, gawronów, przeważają jednak owady;  ptaki te są już więc w trakcie przemieszczania się na zachód Europy.

gawrony

Zaś krzyżówki spokojnie szykują się do snu, na pniu drzewa  podarowanym im przez bobra; wody jeszcze nie zamarzają i można beztrosko żerować.

kaczki krzyżówki

Z okna mieszkania widzę mazurka z pękiem źdźbeł w dziobie. Jego gniazdo – w dziupli, budce lęgowej, pod dachówkami, w szczelinach budynków – zawsze jest obficie wymoszczone różnymi materiałami. Chyba odczuł już chłód coraz zimniejszych jesiennych nocy i robi docieplenie.

A może będzie to miłosne gniazdko? Andrzej G. Kruszewicz („Ptaki Polski”) pisze: „Zarówno u wróbli, jak i u mazurków występuje zjawisko jesiennej aktywności płciowej. Po skończeniu pierzenia niektóre młode ptaki łączą się w pary i zajmują przyszłe rewiry lęgowe”.

Czyżby więc w sercu mazurka ciągle był maj? 🙂

mazurek

 

 

8 komentarze - Jesienne zadziwienia

 1. jerzy pisze:

  Wszystkie pory roku są piękne w Polsce ale szczególnie piękna i malownicza jest jesień.Okazuje się, że jest to bardzo wdzięczny temat do zdjęć…

  1. Halina pisze:

   Każda pora roku ma swój urok i wznieca różne emocje. Chyba najbardziej kocham jednak wczesną wiosnę, gdy przyroda budzi się do życia, ptaki wracają, a każdy dzień przynosi coś radosnego.

 2. Debra pisze:

  Jak Ci się udaje ‚upolować’ te ptaki! Czy długo musisz czatować z aparatem, by je uchwycić ?
  Kaczki na pniu przecudne. Tak, jesień ma swoje uroki, ale jednak troszeczkę żal.

  1. Halina pisze:

   Z reguły są to samotne spacery z aparatem. I nie nastawiam się na nic konkretnego. Idąc nie hałasuję, ubranie nie jest jaskrawe. Staję, gdy zauważam jakikolwiek ruch. Nie macham gwałtownie rękoma.
   Gdy idę z mężem i psem, to odgłosy rozmowy, nawet nie ciągłej, najczęściej wszystko odstraszają – pozostają motylki i kwiatki 🙂

   1. Debra pisze:

    Spacer z mężem i psem – jak to cudnie brzmi. Miałam, ale to już przeszłość. Będę okrutna – bardziej brak mi psa 😉

    1. Halina pisze:

     Czytałam Twoją niesamowitą afrykańską historię i chyba co nieco się domyślam. O psach także. Śmierć każdego takiego zwierzaka to utrata bliskiego przyjaciela 🙁

     1. Debra pisze:

      O, miło mi. Wszystko czego się domyślasz i jeszcze więcej było naprawdę. Czasem ciekawe i bardzo bogate życie dzieje się wielkim kosztem. Ale warto, pomimo wszystko, chociaż nikomu aż tylu wrażeń nie życzę 😉
      Las mokry teraz, ale chyba nadal pięknie.

     2. Halina pisze:

      Dobrze, że były i dobre chwile 🙂
      Las w każdą pogodę jest piękny, byle odpowiednio się ubrać 🙂

Komentarze zostały wyłączone.