Klonowa niecka

Znajduję się w łagodnym obniżeniu terenowym porośniętym klonami jesionolistnymi. Klonowa niecka jest obecnie prawie pozbawiona warstwy runa. Lecz i tak przypomina dżunglę. Leżące lub pochylone pnie, często z białoniebieskimi odrostami i kożuchami mchu, wyglądają egzotycznie oraz barwnie, ale i utrudniają poruszanie się.

Chcę zatrzymać się w tym miejscu i jego otoczeniu na dłużej; rejestrować zmiany zachodzące w kolejnych tygodniach i miesiącach, aż do końca roku.

Pierwszego stycznia

Klon jesionolistny

klon jesionolistny

Krótszy bok zagłębienia przechodzi z jednej strony w  torfowisko wysokie, które z kolei, w coraz szybszym tempie, przekształca się w bór bagienny. Upalne i suche lata wyraźnie  przyśpieszają ekspansję sosny.

Teren ten – niecka i bór bagienny – otoczone są ze wszystkich stron borem mieszanym. Krajobraz ten powstał w wyniku zlodowacenia środkowopolskiego, a zwłaszcza jego ostatniego nasunięcia –  zlodowacenia Warty, które  trwało od 215/210 tys. do 130/125 tys. lat temu. Powstałe jeziora polodowcowe, zarastające powoli roślinnością, stawały się torfowiskami. I taka zapewne była geneza tego obszaru; na którym po obfitych opadach deszczu lub – co się zdarza coraz rzadziej – śniegu, nadal długo zalega woda.

Klon jesionolistny, który zajął część wklęśniętego areału, jest najmniej wymagającym gatunkiem z tego rodzaju; dobrze znosi suszę, mróz i różne natężenia światła. Jest jednak bardzo łamliwy. Nawet jego szeroka i rozłożysta korona powoduje pochylanie się i  padanie drzew.

klon jesionolistny

klon jesionolistny

Silne wiatry zaś lubują się w łamaniu rosochatych pni.

klon jesionolistny

klon jesionolistny

Obfity coroczny opad liści znakomicie użyźnia glebę. I skwapliwie korzystają z tego grzyby.

Gwiazdosz sp.

gwiazdosz

Osłabione drzewa oraz świeżo obumarłe pnie ozdobione są jaskrawymi kępami ; to smakosze jeszcze twardego drewna. Ich radosny kolor pięknie określa nazwa gatunkowa.

Płomiennica zimowa (zimówka aksamitnotrzonowa)

Płomiennica zimowa (zimówka aksamitnotrzonowa)

Płomiennica zimowa (zimówka aksamitnotrzonowa)

A nieco wyżej, w borze , świeci się – dosłownie, bo jest już zmierzch –  kolejna latarenka. Rosnąca na martwym drewnie drzew iglastych.

Pięknoróg sp.

pięknoróg lepki

I styczniowa szarzyzna została przełamana. Nieprawdaż? 🙂

 

 

4 komentarze - Klonowa niecka

 1. JERZY pisze:

  TO JEST CUDOWNA NATURA, KTÓRA POTRAFI NAS ZASKOCZYĆ I UWIEŚĆ SWOIM PIĘKNEM …

  1. Halina pisze:

   I właśnie tak non stop robi 🙂

 2. Debra pisze:

  Te zielone pnie trochę jak z horroru 😉 Ale takie horrory to lubię. Jak zwykle pięknie wydobywasz to, co stworzyła natura.

  1. Halina pisze:

   Także czasami mam takie skojarzenia 🙂 To miejsce jakoś mnie urzekło i mam nadzieję, że nie zacznie ekspresowo zmieniać się. Chociaż różnie może być – otaczający je las gospodarczy cały czas jest przerzedzany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *